تندخوانی و کندخوانی برای کنکور

تندخوانی و کندخوانی برای کنکور

اکثر داوطلبان کنکور با مشکل کمبود زمان مواجه هستند و گاها علت اجرا نکردن برنامه هایشان را نیز همین عامل می دانند. تندخوانی و کندخوانی برای کنکور کدام بهتر است؟؟

کندخوانی یکی از اصلی ترین مشکلاتی است که وقت و انرژی زیادی از داوطلب میگیرد و باعث میشود بازدهی لازم را نداشته باشد. ساده ترین روش برای تندخوان شدن این است که کندخوان نباشیم !!

یعنی اشتباهاتی که باعث کندخوانی میشود را شناسایی کنیم و سعی کنیم آنها را انجام ندهیم.

اشتباهات رایج در کندخوانی

 • “آرام آرام مطالعه کن تا دقت کافی را داشته باشی” : اکثر ما با این ذهنیت اشتباه که سرعت مطالعه با دقت رابطه معکوس دارد از تندخوانی هراس داریم در حالیکه تصوری کاملا اشتباه است. بعنوان مثال فرض کنید در جاده ای با سرعت ۸۰ کیلومتر بر ساعت و در شرایطی کاملا ایده ال در حالی که با همسفران خود مشغول گفتگو هستید، رانندگی میکنید. میزان دقت شما در این حالت با زمانی که با سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت در حال رانندگی باشید بسیار متفاوت است. زمانی که سرعت بالاست، تمام حواس شما به رانندگی تان است و میدانید کوچکترین حواس پرتی و بی دقتی عواقب جبران ناپذیری دارد. پس متوجه شدیم افزایش سرعت نه تنها باعث بی دقتی نمیشود بلکه باعث تحریک توجه و دقت شما نیز میگردد.
 • زیاد مکث کردن روی واژه ها: به جای خواندن کلمه به کلمه در یک متن ، سعی کنید جمله به جمله مطالعه کنید.
 • مطالب اضافه را بشناسید و درگیر آن نشوید : داشتن وسواس بیش از حد هنگام مطالعه و تست زدن، یکی از عوامل اصلی کند پیش رفتن روند مطالعاتی میشود. بعنوان مثال همه ما میدانیم شاهنامه سروده ی فردوسی است، ولی دانش اموز چون دچار وسواس مطالعاتی است باز دوست دارد این نکته را مجدد بخواند.
 • از دیگر علل کندخوانی این است که دانش آموز علاقه زیادی به حل تمامی تست های مربوط به یک مبحث را دارد . این عامل باعث میشود وقت زیادی را روی یک مبحث صرف کند درحالیکه بهتر این است که تست ها بصورت مضربی حل شوند تا به مطالعه مباحث بیشتری در یک زمان خاص برسد.
 • خواندن پاسخنامه تشریحی بطور کاملا وسواس گونه در حالیکه سوال را حل کرده اید و به جواب هم رسیده اید؛ از بازخوانی مکرر پاسخ یک سوال بپرهیزید و تنها زمانی پاسخنامه تشریحی را بخوانید که میدانید یک نکته ای وجود دارد که مطالعه آن برای شما مفید است.

عوامل دیگری مثل:

 • دراز کشیدن هنگام مطالعه
 • وجود افکار مزاحم ذهنی هنگام مطالعه
 • مطالعه کردن هنگام خستگی ذهنی
 • خوردن و آشامیدن هنگام مطالعه ، بطوری که حواستان پرت شود
 • زیاد بلند شدن بین مطالعه و رها کردن کتاب .

تمام این عوامل باعث از بین رفتن تمرکز شما و کندتر شدن فرایند مطالعاتی می شوند.

روش های تندخوانی

همانطور که قبلا گفته شد پرهیز از اشتباهات رایج در کند خوانی باعث افزایش سرعت مطالعه میشود ولی علاوه بر آن به بررسی چند نکته مهم می پردازیم:

 1. در وهله اول سعی کنید زمان مطالعاتی منحصر به خودتان را پیدا کنید. بعنوان مثال اگر تا الان یک صفحه از کتاب زیست را در ۳۰ دقیقه میخواندید، الان سعی کنید کم کم این یک صفحه را در ۲۰ دقیقه مطالعه کنید و همین تمرین را مرتب تکرار کنید.
 2. تندخوانی درس به درس متفاوت است. تصور اشتباه این است که بچه ها فکر میکنند میتوانند همه ی دروس را با سرعت یکسانی مطالعه کنند. مثلا میخواهند زیست شناسی را با این حجم از نکات و اصطلاحات با سرعت مثلا دین و زندگی بخوانند!!!!
 3. دقت کنید در دروسی مثل فیزیک و ریاضی تندخوانی مطرح نمیشود و این موضوع تحت عنوان افزایش مهارتهای محاسباتی بررسی میشود. در درسهای محاسباتی باید به دنبال تکنیک های افزایش سرعت محاسباتی باشیم و صرفاً سریع مطالعه کردن آن درس زیاد به کارمان نمی آید.
 4. تندنویسی با تندخوانی ارتباط مستقیم دارد. در تندنویسی و خلاصه نویسی سعی کنید از علامات و اختصارات استفاده کنید مثلا به جای نوشتن کلمه بیشتر از علامت و به جای نوشتن کلمه کمتر از علامت استفاده کنید.
 5. برای خود بازه ی مطالعاتی در نظر بگیرید. یعنی دقیقا برای خودتون مشخص کنید چه تعداد صفحاتی را در چند دقیقه باید مطالعه کنید و واقعا تمام تلاشتون این باشه که به هدف تون برسید. تعداد صفحات مشخص شده در یک بازه زمانی معین و البته منطقی  و طبق اصول خودتون!!!! دلیل تاکید روی بازه ی منطقی این است که گاهاٌ این مقیاس ها درست در نظر گرفته نمیشوند و دانش آموز نمیتواند به آن قسمت تعیین شده برسد ناچار برچسب کندخوانی را به خود میزند و دچار استرس و نگرانی میشود. مثلا انتظار دارد پنج صفحه زیست را در ۱۵ دقیقه بخواند آن هم برای بار اول !!
 6. تمرکز خود را هنگام مطالعه بالا ببرید و سعی کنید زمانیکه درگیری ذهنی خاصی دارید به مطالعه نپردازید.
 7. سعی کنید دایره ی لغات و واژگان را افزایش دهید. وقتی متنی را میخوانید که با کلمات بیشتری در آن آشنا هستید و کمتر نیاز است که روی هر کلمه وقت گذاشته بگذارید تا مفهوم آن را متوجه شوید.
 8. از خودکار زیر متن استفاده کنید ، این کار علاوه بر افزایش سرعت مطالعه  باعث افزایش تمرکز هم میشود .
 9. برای مطالعه خود deadline در نظر  بگیرید و سعی کنید زمان مطالعاتی خود را کوتاه و کوتاه تر کنید. مثلا فرض کنید سر کلاس هستید و معلم از مباحث تدریس شده ی آن جلسه میخواهد تا ۱۰ دقیقه ی دیگر پرسشی شفاهی داشته باشد. در آن زمان تمام تلاشتان را میکنید تا مطالعه تان کامل شود در حالیکه اگر در منزل بودید و هیچ محدودیت زمانی وجود نداشت ممکن بود مطالعه آن قسمت تا دو ساعت طول می کشید!
 10. هنگام مطالعه واقعا حالت مطالعه به خود بگیرید. در نظر داشته باشید زمان رسیدن به مقصد برای دونده ای که موقع شروع مسابقه حالت دویدن را به خود گرفته با فردی که در حالت عادی و کاملا ریلکس در حالت دست به جیب میخواهد شروع به دویدن کند، بسیار متفاوت است. پس تندخوانی برای داوطلبی که شرایط را مهیا کرده و کاملا آماده ی مطالعه می باشد با داوطلبی که در حالت دراز کشیده و بی حال میخواهد مطالعه را شروع کند، متفاوت است.
 11. ایجاد علاقه به آن مبحث برای خودتان، نیز باعث افزایش سرعت مطالعه شما میشود.

بهتر است که به جای اینکه از روشهای درست و اصولی به بهانه اینکه وقت گیر است استفاده نکنیم، سعی کنیم ریتم زندگی خود را سریعتر کنیم.

برخی به اشتباه فکر میکنند تندخوانی مساله ای ذاتی است و با هوش ارتباط کاملا مستقیمی دارد.

توجه داشته باشید که تند خوانی مساله ای کاملا اکتسابی است نه احتسابی و شما با رعایت اصول و اجرای درست روش ها میتوانید به آن دست یابید.

نکته آخراینکه سعی کنید با توجه به شرایط مطالعاتی خود اصول تند خوانی را اجرا کنید تا به کیفیت کارتان لطمه ای وارد نشود و مبادا کیفیت فدای کمیت شود.

می توانید  صحبتهای دکتر یعقوبی درباره تندخوانی و کندخوانی را نیز مشاهده کنید.

? سعیده آبی- مشاور ارشد گروه مشاوره دکتر یعقوبی

نویسنده و پشتیبان سایت گروه مشاوره دکتر یعقوبی

کانال تلگرام

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مطالب ما مطلع شوید، همین الان تلفن همراه و ایمیل خود را وارد کنید.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است